Do niedawna kupienie pakietu startera i korzystanie z nowego numeru w jakiejkolwiek sieci nie stanowiło problemu. Jednak od 25 lipca 2016 roku na polskim rynku zaczęła obowiązywać ustawa Antyterrorystyczna, której głównym założeniem jest zniwelowanie anonimowych numerów telefonów będących dobrą okazją do prowadzenia działalności przestępczej i terrorystycznej. Oznacza to, że nie mamy już możliwości nabywania kart prepaidowych, bez ich wcześniejszej rejestracji.

Rejestracja numeru to obowiązek wszystkich właścicieli telefonów na kartę. Dotyczy to nie tylko obywateli, ale również turystów przyjeżdżających do naszego kraju. Co trzeba wiedzieć o rejestracji karty SIM w Polsce?

 

Jak zarejestrować numer?

Obecnie, aby aktywować kartę SIM konieczne jest udostępnienie operatorowi danych osobowych potwierdzonych aktualnym dowodem tożsamości. W tym celu możemy udać się do jednego z punktów salonu komórkowego, który nie musi należeć do operatora naszej sieci. Jednak rejestracji mamy prawo dokonać także w punkcie sprzedaży, np. kiosków RUCHU, salonikach prasowych INMEDIO, sieci sklepów ŻABKA, Freshmarket czy w Media Markcie bądź Saturnie bądź zarejestrować kartę SMS-em lub wypełniając formularz internetowy. Co więcej, niektórzy operatorzy umożliwiają rejestrację SIM u listonosza.

 

Co jest wymagane do rejestracji?

Niezbędne jest przekazanie operatorowi swojego numeru PESEL bądź serii i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku cudzoziemców spoza UE, którzy chcą kupić starter w Polsce konieczne jest podanie numeru oraz serii paszportu lub karty pobytu. Z kolei do zarejestrowania numeru firmowego potrzebny będzie numer karty SIM, nazwa firmy, REGON bądź NIP. Alternatywnie możemy przekazać numer w KRS lub ewidencji działalności gospodarczej. Zatwierdzenie nowego numeru telefonu następuje praktycznie od zaraz, jednak musimy pamiętać też o tym, że operatorzy mają 6 godzin na to, by potwierdzić rejestrację.

 

Rejestracja numeru to korzystne rozwiązanie

Podobnie jak w przypadku ofert abonamentowych udostępnione dane objęte są najwyższymi zabezpieczeniami. Przekazywane informacje gromadzone są zgodnie z wymogami GIODO określającymi wszelkie kryteria bezpieczeństwa zarówno fizycznego, jak i informatycznego.  Ponadto dzięki rejestracji numeru mamy możliwość śledzenia na bieżąco stanu konta oraz korzystania z ofert, które dopasowane są pod nasze oczekiwania i potrzeby. Jednak rejestracja numeru to również liczne bonusy, np. darmowe i nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci czy bezpłatny pakiet transferu danych.