Szyba o zmiennej przezierności to specjalny typ szkła, które działa z wykorzystaniem energii elektrycznej. Umożliwia zmianę szyby matowej w przejrzystą, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać zalety tego rozwiązania we wnętrzach.

 

 Szyba przezierna w różnym stopniu pozwala na stosowanie nietypowych rozwiązań architektonicznych, które pasują do nowoczesnych biur i apartamentów. Idealnie nadaje się jako ścianka działowa lub wielkopowierzchniowy ekran projekcyjny.

Jak działa szyba o zmiennej przezierności?

Ten specjalny rodzaj szkła wykonuje się w dwóch głównych technologiach – wykorzystywana jest zawiesina cząsteczek (SPD) lub dyspersja ciekłych kryształów (PC-LCD). W procesie produkcji obu rodzajów szkła między dwiema taflami umieszcza się folię z zawiesiną cząsteczek bądź kryształów ułożonych w taki sposób, by tworzyły nieprzejrzystą, matową szybę. Cząsteczki reagują jednak na działanie napięcia elektrycznego – pod jego wpływem ich układ ulega zmianie, a szkło staje się całkowicie przezroczyste. Napięcie elektryczne potrzebne do zmiany przejrzystości szyby (około 5W/m2) jest na tyle niskie, że straty energetyczne są znikome. Nie stanowi ono także zagrożenia dla osób przebywających w pobliżu, nawet w przypadku awarii instalacji.

Zastosowanie szkła o zmiennej przezierności w lokalach użytkowych

Szyby z zawiesiną cząsteczek są coraz częściej stosowane w biurach, sklepach, szpitalach i wielu typach pomieszczeń. Ich główną zaletą jest możliwość stworzenia kameralnych, dyskretnych przestrzeni osłoniętych przed wzrokiem innych, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Kiedy zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia, wystarczy ponownie nacisnąć przycisk, uzyskując pełną przezierność szyby. Szyby przezierne chętnie stosuje się w gabinetach lekarskich czy fizjoterapeutycznych. Efektem są niewielkie, lecz dobrze doświetlone pomieszczenia, w których pacjenci czują komfortowo. Takie szkło dobrze sprawdza się także w biurach i salach konferencyjnych, zapewniając spokojne warunki pracy. Pozwala uniknąć konieczności dzielenia przestrzeni na klaustrofobiczne pokoje. Dodatkową zaletą jest funkcja wykorzystania nieprzeziernej tafli jako ekranu projekcyjnego podczas firmowej prezentacji. Szyby można stosować również w witrynach sklepów czy lokali usługowych takich jak salon fryzjerski czy kosmetyczny.

Szyba o zmiennej przezierności – rozwiązania dla mieszkań

Szyba nowej generacji sprawdzi się także w prywatnych mieszkaniach. Można za jej pomocą wydzielić domowe biuro z pokoju dziennego bądź sypialni, zachowując kontrolę nad stopniem przejrzystości ścianki działowej. Bardziej nowatorskim rozwiązaniem jest zastosowanie szyby o zmiennej przezierności do wydzielenia łazienki. Po wejściu osoby do środka szkło staje się matowe i zapewnia niezbędną prywatność, zaś domyślnie pozostaje przejrzyste. Można w ten sposób uzyskać całkowicie otwartą przestrzeń i optycznie powiększyć dostępny metraż. To oryginalne rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w mini apartamentach, a także wszędzie tam, gdzie ważne są nowoczesne efekty we wnętrzach.