Wycieczki tematyczne to jeden z ciekawszych sposobów spędzania wolnego czasu. Można je organizować zgodnie z zainteresowaniami, albo na przykład w celu lepszego poznania miasta, w którym się mieszka. Spacery śladami istotnych historycznie monumentów oraz zwiedzenie najważniejszych stołecznych muzeów jest interesującą propozycją nie tylko dla miłośników sztuki.

 

Szlakiem pomników

 

Pomniki w Warszawie, które szczególnie są warte zobaczenia to te, z którymi związane są istotne wydarzenia. Zaliczyć do nich można następujące budowle:

Syrenka Warszawska na Wybrzeżu Kościuszkowskim, niedaleko Mostu Świętokrzyskiego (nie ta na Starym Mieście). Pomnik, który jest wyjątkowym symbolem stolicy został wzniesiony z inicjatywy prezydenta Starzyńskiego w czerwcu 1939 roku.

 

Pomnik Bohaterów Getta znajduje się na Muranowie, nieopodal Muzeum Historii Żydów POLIN. Przy monumencie jest niewielki skwerek z ławkami, gdzie można chwilę odpocząć.

 

Grób Nieznanego Żołnierza na placu Józefa Piłsudskiego jest miejscem upamiętniającym 1000-lecie walk Polaków za i o ojczyznę oraz wszystkich poległych w tej walce. Pochowany tutaj żołnierz, jest nieznany z nazwiska, wiadomo jedynie, że walczył o wolny Lwów. Czuwająca tu warta, jest uroczyście zmieniana w każdą niedzielę o godzinie 12:00. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości państwowe.

 

Pomnik Chopina dłuta Wacława Szymanowskiego powstał w 1908 roku, w czasie wojny został zburzony i w 1958 roku zrekonstruowany. Znajduje się nad brzegiem sadzawki w ogrodzie Modernistycznym w Łazienkach Królewskich. Latem odbywają się w tym miejscu recitale fortepianowe.

 

Kolumna Zygmunta, czyli pomnik króla Zygmunta III Wazy, została wzniesiona z inicjatywy jego syna króla Władysława IV. Sylwetka władcy jest symbolem miasta, najstarszym świeckim pomnikiem Warszawy oraz jednym z piękniejszych barokowych pomników w Europie.

 

Najważniejsze muzea w stolicy

 

Miejsca, które szczególnie warto odwiedzić w czasie wycieczki śladami pomników to też muzea. Jeśli wybierze się konkretny dzień zwiedzanie może być dodatkowo darmowe. Muzea w Warszawie i dzień wolnego wstępu:

– Muzeum Narodowe – wtorek.

– Zamek Królewski, aby zwiedzić zupełnie za darmo jedno z najsłynniejszych miejsc w stolicy, należy wybrać się tam we środę (od 2 maja do 30 kwietnia) lub w niedzielę (od 30 kwietnia do 2 maja).

– Państwowe Muzeum Etnograficzne – sobota.

– Muzeum Powstania Warszawskiego – niedziela.

– Łazienki Królewskie – ogród jest dostępny dla spacerowiczów bezpłatnie przez cały rok, natomiast w czwartki za darmo można wejść do Starej Oranżerii oraz Pałacu Myślewickiego.

– Muzeum Historii Żydów POLIN – czwartek.

 

W darmowe dni w muzeach dostępne są najczęściej tylko wystawy stałe. Ekspozycje czasowe można zwiedzać w inne dni tygodnia po zakupieniu biletu wstępu. Wyjątkiem jest np. POLIN, w którym również wystawy czasowe są do dyspozycji zwiedzających w czwartki.